Pěstování náprstníku krok za krokem. Náprstník je taková víla mezi dvouletkami. Vzpomínám si, kdy jsme poprvé přijela se svým mužem na jeho chatu, pod vysokými smrky u vchodu na pozemek rostla záplava těchto nádherných květin. Pohupovaly se ve větru jako by nás zdravili.
Zatím co náprstníky znáte ze zahrad našich babiček jako dvouletku. Odrůda “ Dalmatian Peach“ je specifická tím, že vykvétá už první rok od výsevu. Právě proto má na naší zahradě své místo. Šetří nám čas i místo, kterého máme opravdu málo, tím že nezabírá plochu moc dlouho.
Na vaší zahradě ho můžete využít jako zpestření trvalkového záhonu, obzvlášť vynikne pokud jich zasadíte víc pohromadě. Dobře se kombinuje s rudbékiemi a okrasnými trávami.
Jako všechny náprstníky jsou i všechny části tohoto kultivaru jedovatá.
Semena náprstníku jsou velmi malinká, proto je vysévejte na předem zalitý substrát a nezakrývejte další zeminou. Další zálivku provádějte zespodu nebo velmi opatrně rozprašovačem přímo na semena. Náprstník můžete vysévat doma v polovině února. Pěstovat náprstník lze i z přímého výsevu v polovině března vyséváme semena do předem připraveného záhonu. Stanoviště vyžaduji polostiné, s kvalitní zeminou.
Odrůda „dalhmatin peach“ je vysoká pouze 60-80 cm, tedy méně než u běžných náprstníků. Barvu květu má krásnou světle broskvovou. Vytváří dlouhé klasy se zvonečky, které postupně nakvétají od spodu.
Pokud chcete náprstník řezat do vázy musíte ho ustřihnout ve chvíli, kdy se otevřou první spodní zvonečky, ještě před tím ne včely opylují květ, ten totiž po opylení velmi brzy opadne.
Tento kultivar pěstujeme jako letničku tedy vyséváme každý rok znova. Špatně snáší zimu a vymrzá.
Tuhle letničku je radost pěstovat, za minimální péči se vám odmění záplavo květů. Díky jejím zvonečkovitým květům nevadí ani alergikům. Je to úžasná prostřená tabule pro čmeláky.
Pěstování náprstníku je velmi snadné. Vyzkoušíte ho na sve zahradě?