Je tu dlouho očekávaný březen. Měsíc, na který každý zahradník a zahrádkář netrpělivě čeká. V únoru jsme začaly předpěstovávat některé druhy zeleniny i květin doma za oknem, teprve nyní však začíná ten správný čas, pustit se do veškerých zahradnických prací naplno.
Na řadu přichází přesazování rostlin, množení, výsevy a práce ve skleníku.
Než se pustíme do výsadby, musíme se postarat o záhony. Zbavíme je plevele, zapracujeme zelené hnojení. Na podzim jsme část záhonů zamulčovaly slámou, tu shrabeme a odvezeme na kompost. My půdu neoráme neobracíme, prokypříme horní vrstvu 5-10 cm hluboko přidáme kompost nebo zkompostovaný hnůj. Do jílovité půdy přidávejte raději rašelinu a jen malé množství kompostu.
Do skleníku vysazujeme první saláty a kedlubny z únorové předpěstované sadby. Vyséváme ředkvičky a mrkev vhodné pro rychlení ve skleníku. Do skleníku také vyséváme bylinky: sejeme anýz, kerblík setý, levanduli, šalvěj a tymián.
Pro předpěstování vyséváme do sadbovačů nebo do pařenišť k pozdějšímu přepichování:
Astry, hledíky, letní fialy, kokardy, šruchy, sporýše, statice a sporýše či aksamitníky.
Přímý výsev květin na záhony:
Irské zvonky, slaměnky, černucha, okrasné mrkve, hlaváč, řebříček, ostrožka, máčka, len, mák.
kopr, mrkev, špenát, mangold, ředkvičky, salát, vodnici, pastyňák, rukolu a roketu, pór a petržel.
Udělejte si zahradničení jednoduché a praktické pro vás. Je několik způsobů jak vysévat zeleninu na široko, do řádku, do hnízd nebo do špetek. Každý z nich se hodí pro jiné druhy zeleniny. Pro kořenovou zeleninu kterou vyséváme teď se nejvíce hodí právě řádky. Snadno se udržují bez plevele. My na farmě máme záhony dlouhé 10m a široké 1,2 m do záhonu vyséváme 3 řádky, na vzdálenost naší ruční plečky.
Pro předpěstování vyséváme do sadbovačů :
zelí, kapustu, rajčata.